Kurban kesecekler aman dikkat… Diyanet’ten “caiz” açıklaması

Kurban ibadetinin gerçekleştirilmesine 1 hafta kaldı. Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kurban ibadeti hakkında kafalara takılan soruları birer birer yanıtladı. Vatandaşlardan gelen soruları dini dayanaklarıyla beraber açıklayan Başkanlık, kredi kartıyla alınan kurbanın ödemesinin faize düşmeden ödenmesi gerektiğini bildirdi.

Sabah gazetesinden Rana Büyüktaş haberine göre Diyanet, dikkat edilmesi gerekenleri şöyle açıkladı:

KARTLA ALINABİLİR Mİ?

Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. Ancak gecikme faizli işleme düşmemek gerekir. Aksi halde faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacaktır.

KURBANLIK ÖLÜRSE…

Satın alınan kurbanlık kesilmeden ölürse, satın alan kişinin varlıklı ise başka bir hayvanı kurban olarak keser. Değilse, yenisini almasına gerek yoktur.

KURBANLIK GEBE İSE…

Kurbanlık olarak ayrılan hayvanların mevcut gebeliklerinin sonlandırılması fıtrata müdahaledir. Bu itibarla; mevcut gebeliklerinin sonlandırılması dinen uygun görülemez.

BAYILTMA CAİZ Mİ

Kurbana fazla eziyet vermemek (ölüm acısını azaltmak) maksadıyla, kesim esnasında hayvanın elektrik şoku, narkoz veya benzeri bir yöntemle bayıltılarak kesilmesi caizdir. Ancak hayvanın bayıltıldıktan sonra ölmeden boğazından kesilmesi gerekir. Hayvan henüz kesilmeden, şok etkisiyle ölürse, kurban olmayacağı gibi eti de yenmez. Zira kurbanlık veya etlik hayvanın yenilmesinin caiz olabilmesi için kesim esnasında hayvanın canlı olması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir